TÜRK ÇORAP DÜNYASI-TURKISH SOCKS PORTAL

Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

2019, EMEKLERİMİZİ TAÇLANDIRACAĞIMIZ BİR YIL OLACAK

Makaleler 27 Mart 2019

İlker Öztaş

Çorap Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Öztaş, Çorap sektörünün temsilcileri olarak, yoğun tempoyla geçirdiğimiz bir seneyi daha geride bıraktık. Katıldığımız fuarlar, başarıyla sonuçlandırdığımız URGE projeleri ve yurt dışına gerçekleştirdiğimiz ziyaretler ile epey yol kat ettik, etmeye de devam ediyoruz.

İçtenlikle belirtmek isterim ki, 2018 senesi boyunca yaptığımız tüm çalışmalarda, sektörümüzün hak ettiği noktaya gelebilmesini ve ihracatımızı artırabilmeyi göz önünde bulundurarak önemli adımlar attık. Bunun en güzel örneklerinden biri de; ABD pazarına dair önemli notlar çıkardığımız Las Vegas Magic Fuarı ve New York ziyareti oldu.

Hangi pazarlara yönelmemiz gerektiğine yönelik yaptığımız yoğun istişarelerde “Daha iyiye nasıl ulaşabiliriz, ihracat payımızı nasıl artırabiliriz” sorusunu temel aldık. Ve şunu bir kez daha gördük ki, bizler üreticiler olarak el ele verdiğimiz sürece güçlü olacağız, sağlam adımlarla ilerleyebileceğiz.

Şimdi, çalışmalarımıza var gücümüz ile devam edeceğimiz, emeklerimizin üzerine koyarak ilerleyebileceğimiz bir yılın başındayız. 2019’da izleyeceğimiz yol haritamızı, nitelikli çalışmalarımız ile şekillendireceğiz. Bunların başında, İHKİB’in organizasyonu ile gerçekleştirdiğimiz URGE projesinin 2’ncisi var. Başvuruların geçtiğimiz günlerde sona erdiği 2. Çorap URGE Projesi için verimli bir süreç bizleri bekliyor. 2019 yılında üzerinde düşünmemiz gereken ve düşünmekle kalmayıp harekete geçmemiz gereken bir diğer önemli husus da Ar-Ge ve tasarım.

Bildiğiniz üzere, üretimdeki gücümüzü tasarımla harmanladığımız sürece, ihracattaki değerimiz artacak, farklılığımız bizlere yeni pazarların kapılarını aralayacak. Hedeflerimize ulaşabilmemiz adına gösterdiğimiz çaba ve ehemmiyetin 2019 yılında da devam etmesini umut ediyor; çorap sanayicileri olarak çalışmalarımızın ihracatımızdaki artışla taçlanmasını diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla…

Çorapland / Ocak-Şubat sayısı

sponsorlu bağlantılar

 • Dünyanın en büyük çorap ihracatçısı firma nerede?

  Tarafından AÇIK 15 Nisan 2019 - 0 Yorumlar

  Dünyanın en büyük çorap üreticisi ülke Çin’dir. Peki en büyük ihracatçısı hangi firma ve hangi ülkede faaliyet gösteriyor biliyor musunuz?

 • Bipier çorap çevirme makinesi

  Tarafından AÇIK 9 Şubat 2019 - 0 Yorumlar

  ETS Pazarlama çorap sektörünün olmazsa olmazlarından biri olan çorap çevirme makinesini sektörün hizmetine sunmaya başladı.  İtalyan teknoloji markası olan Bipier çorap çevirme makinesi, 1 kontrol ünitesine 5 adet çevirme modülüne sahiptir. Her bir modül 4 saniyenin altında bir zamanda bir çorabı çevirebiliyor. Vasıfız herhangi bir kişinin rahatlıkla kullanabildiği bu makine adeta robot gibi çalışıyor.

 • Roff Çorap: 2019 güzel işler ortaya koyacağımız bir sene olacak

  Tarafından AÇIK 11 Şubat 2019 - 0 Yorumlar

  ÇSD’nin yayın organı Çorapland dergisine röportaj veren Roff Çorap’ın genel müdürü Mesut Kopuz, 2018 yılında yaşanılan zorlukların 2019 yılında sona ereceğine olan inancının tam olduğunu belirtiyor. Kopuz, “Türkiye çok daha büyük sıkıntıları atlatmış, güçlü bir ülke. 2019 güzel işler ortaya koyacağımız bir sene olacak” dedi.

 • 2018'de en fazla çorap makinesi İtalya'dan geldi

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2019 - 0 Yorumlar

  TUİK İstatistiklerine göre 2018 yılında toplam değeri 57.3 milyon dolar olan  2730 adet çorap makinesi ithal edildi. Bu ithalatın 2 bin 526 adedi İtalya’dan geldi. 99 adedi Çin’den, 77 adedi Tayvan’dan geldi. Aynı yıl Almanya’dan ise 32 adet makine girişi oldu. 2017 yılında 2380 adet çorap makine girişi olmuştu.

 • Diyarbakır'da bir firma daha çorap üretimine başladı

  Tarafından AÇIK 18 Şubat 2019 - 0 Yorumlar

  Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Bistex Tekstil isimli firma, iç giyimden sonra çorap üretimine başladı.  İlk etapta 1000 metrekarelik alanda üretime geçen fabrikada şu anda 15 adet Lonati marka (615 ve 626 burun kapamalı) makine bulunuyor. Yıl sonuna kadar makine sayısının 50’ye ulaşması hedefleniyor. Fabrika şu anda sadece erkek grubunda (200 iğne) üretim yapmaktadır.