Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Çin’deki salgının Türkiye’nin çorap ihracatına etkisi

Haberler 28 Ocak 2020

Çin’in Wuhan şehrinde 8 Aralık 2019 tarihinde ilk kez rapor edilen o günden bügüne hızla yayılan Coronavirus nedeniyle dünya diken üstünde. Hızla yayılan ve Çin’deki birçok kentte karantina uygulanmasına neden olan salgın nedeniyle 100’den fazla kişi hayatını kaybetti, 5000’e yakın kişi enfekte olmuş durunda. Bu rakamın daha da artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Son derece tehlikeli kabul edilen Coronavirus bir taraftan insan sağlığını tehdit ederken Çin’in iç ve dış ticaretini de olumsuz etkilemeye başladı.

Turizm durma noktasında, seyehatler iptal ediliyor, alışveriş merkezleri boşaldı, fabrikalar kapatıldı. Halk evlerinden çıkmıyor, dolayısıyla tüketim sekteye uğramış durumda.

İşin çorap sanayi tarafına baktığımızda, dünyanın en büyük çorap üreticisi ve ihracatçısı olan Çin’deki bu salgın nedeniyle oluşan korku iklimi nedeniyle ülkenin çorap üretiminin ve ihracatının ciddi oranda düşeceği kaçınılmaz görülüyor. Birçok uluslararası alım grupları Çin’e seyehatlerini iptal etmek zorunda kalıyor. Siparişler de ardı ardına iptal ediliyor. Zira Çin’den gelecek bir ürünün ne kadar güvenilir olacağı endişeleri var.

Bu durum ister istemez Türk çorap sanayi için bir fırsat ortamı yaratıyor. Önümüzdeki haftalarda ABD ve AB pazarından ülkemize ciddi siparişlerin dönmesini beklemek hayal değil. Belki de Türk çorap sanayinin bugüne kadar görmediği büyüklükte siparişlerle karşılaşmasına neden olabilir. Türk çorap sanayi olası bu büyük siparişlere yetişebilecek büyüklükte üretime sahip değil ancak tüm firmalar kapasitesini en yüksek seviyelere çıkararak bu talebin önemli bir kısmına yanıt verebilir.

Dileğimiz o ki bu salgın bir an önce kontrol altına alınsın ve daha kötüsüyle karşılamayız.

Birçok ülke önlemler alıyor

British Airways Çin’e yapılan tüm uçuşları durdurdu.

-Honda, Toyota, GM, Nissan, Renault ve Peugeot Çin’deki üretimlerini durdurdu.
-Sturbucks, Çin’deki mağazalarını kapatıyor.
-Türkiye: İstanbul Havalimanı’ndaki termal kamera sayısını 2 katına çıkardı

Çin dışında tespit edilen 40’tan fazla vakanın rastlandığı ülkeler arasında Fransa, Almanya, Kanada, Avustralya ve Güney Kore de var.

Washinton yönetimi, Vuhan şehrindeki Amerikalı vatandaşları ve diplomatik personeli birkaç gün içerisinde tahliye etmeyi planlıyor.

Avrupa Birliği (AB) de salgını nedeniyle Çin’de bulunan Avrupa ülkeleri vatandaşlarının tahliye edilmesi için harekete geçmeye hazırlanıyor.

Kriz yönetiminden sorumlu AB Komiseri Janez Lenarcic, AB’nin, Çin’deki Avrupa vatandaşlarının tahliyesini koordine edeceğini duyurdu.

Fransa da, yarın Çin’in Vuhan kentinde bulunan vatandaşlarını tahliye edecek. Hollanda hükümetinin de, vatandaşlarının tahliyesi olasılığını değerlendirdiği bildiriliyor.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Avrupa’ya da yayılan corona virüsü nedeniyle küresel çapta “olağanüstü hâl” ilan edilmesi tartışılıyor.

CORONAVIRUS İLE İLGİLİ İZLEYEBİLECEĞİNİZ VİDEOLAR

sponsorlu bağlantılar

 • 2018'in en fazla ihracat yapan çorapçıları belli oldu

  Tarafından AÇIK 28 Haziran 2019 - 0 Yorumlar

  İHKİB’in evsahipliğinde gerçekleştirilen 2018 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreninde geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracatlarla ödül almaya hak kazanan firmalara plaket verildi.Ödüller platin, altın,gümüş, bronz ve başarı olmak üzere beş kategoride verildi. Gecede 59’u platin, 182’si altın olmak üzere toplamda 2 bin 248 firmaya ödülleri verildi.

 • Delta Alfa Çorap'ta sıkı korona virüs tedbirleri

  Tarafından AÇIK 12 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

    Delta Alfa Çorap Fabrikası, korona virüs tedbirleri kapsamında fabrika genelinde aldığı tedbirleri sıklaştırarak en üst seviyeye çıkarttı.

 • Alpin Çorap'ın Çankırı Fabrikası tanıtım filmi yayınlandı

  Tarafından AÇIK 1 Haziran 2020 - 0 Yorumlar

  Türkiye’nin çorap ihracatında lider üreticilerinden biri olan Alpin Çorap, Çankırı tesisi için bir tanıtım videosu hazırladı. Son teknoloji 1344 çorap örgü  makinesinin üretim yaptığı tesis, dünya standartlarında insa edildi.

 • Groz-Beckert çorap makineleri için yeni bir iğne tanıttı

  Tarafından AÇIK 6 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Groz-Beckert, çorap sektöründe kullanılmak üzere geliştirdiği yeni bir iğnenin tanıtımın yaptı. Dünyanın en önde gelen yuvarlak ve düz örgü iğne üreticisi olan Groz Beckert, çorap makineleri için geliştirdiği yeni iğnesine “dur” ismini verdi. ‘dur’, dayanıklılık ve uzun hizmet ömrü anlamına gelen ‘duarable’ sözcüğünden türetildi.

 • Saby Çorap yeni bir tanıtım filmi hazırladı

  Tarafından AÇIK 29 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Çorap sektörünün yükselen yıldızı Saby Çorap, yeni bir tanıtım filmi hazırladı.  1994 yılında Beylikdüzü’nde faaliyete başlayan ve 26 yıldır sektörde olan firma ihracat odaklı büyümesini sürdürüyor.

 • Çorapta üretim kısmen de olsa başladı

  Tarafından AÇIK 13 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Salgının ülkemizde etkisini artırması üzerine birçok çorap fabrikası üretime ara vermiş ve çalışanlarını ücretli/ücretsiz izne çıkarmıştı.

Kategoriler

Socks Importers

 • Gertex USA Inc. / 20 Şubat 2020:
  For more than 60 years, Gertex has partnered with mass-market,...
 • Gina Hosiery Ltd. / 20 Şubat 2020:
  Gina Group is an industry-leading wholesale fashion apparel and accessories...
 • Shalom International Corporation / 20 Şubat 2020:
  Shalom International has been an importer and distributor of fashion...
 • E & E Hosiery, Inc. / 20 Şubat 2020:
  Established in 1994, by Elie Levy, E&E has completed a...
 • HOSIERY CENTER B.V. / 17 Eylül 2019:
  Hosiery Center is an independent “full-service” organization specialized in sales,...