Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Çin’deki salgının Türkiye’nin çorap ihracatına etkisi

Haberler 28 Ocak 2020

Çin’in Wuhan şehrinde 8 Aralık 2019 tarihinde ilk kez rapor edilen o günden bügüne hızla yayılan Coronavirus nedeniyle dünya diken üstünde. Hızla yayılan ve Çin’deki birçok kentte karantina uygulanmasına neden olan salgın nedeniyle 100’den fazla kişi hayatını kaybetti, 5000’e yakın kişi enfekte olmuş durunda. Bu rakamın daha da artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Son derece tehlikeli kabul edilen Coronavirus bir taraftan insan sağlığını tehdit ederken Çin’in iç ve dış ticaretini de olumsuz etkilemeye başladı.

Turizm durma noktasında, seyehatler iptal ediliyor, alışveriş merkezleri boşaldı, fabrikalar kapatıldı. Halk evlerinden çıkmıyor, dolayısıyla tüketim sekteye uğramış durumda.

İşin çorap sanayi tarafına baktığımızda, dünyanın en büyük çorap üreticisi ve ihracatçısı olan Çin’deki bu salgın nedeniyle oluşan korku iklimi nedeniyle ülkenin çorap üretiminin ve ihracatının ciddi oranda düşeceği kaçınılmaz görülüyor. Birçok uluslararası alım grupları Çin’e seyehatlerini iptal etmek zorunda kalıyor. Siparişler de ardı ardına iptal ediliyor. Zira Çin’den gelecek bir ürünün ne kadar güvenilir olacağı endişeleri var.

Bu durum ister istemez Türk çorap sanayi için bir fırsat ortamı yaratıyor. Önümüzdeki haftalarda ABD ve AB pazarından ülkemize ciddi siparişlerin dönmesini beklemek hayal değil. Belki de Türk çorap sanayinin bugüne kadar görmediği büyüklükte siparişlerle karşılaşmasına neden olabilir. Türk çorap sanayi olası bu büyük siparişlere yetişebilecek büyüklükte üretime sahip değil ancak tüm firmalar kapasitesini en yüksek seviyelere çıkararak bu talebin önemli bir kısmına yanıt verebilir.

Dileğimiz o ki bu salgın bir an önce kontrol altına alınsın ve daha kötüsüyle karşılamayız.

Birçok ülke önlemler alıyor

British Airways Çin’e yapılan tüm uçuşları durdurdu.

-Honda, Toyota, GM, Nissan, Renault ve Peugeot Çin’deki üretimlerini durdurdu.
-Sturbucks, Çin’deki mağazalarını kapatıyor.
-Türkiye: İstanbul Havalimanı’ndaki termal kamera sayısını 2 katına çıkardı

Çin dışında tespit edilen 40’tan fazla vakanın rastlandığı ülkeler arasında Fransa, Almanya, Kanada, Avustralya ve Güney Kore de var.

Washinton yönetimi, Vuhan şehrindeki Amerikalı vatandaşları ve diplomatik personeli birkaç gün içerisinde tahliye etmeyi planlıyor.

Avrupa Birliği (AB) de salgını nedeniyle Çin’de bulunan Avrupa ülkeleri vatandaşlarının tahliye edilmesi için harekete geçmeye hazırlanıyor.

Kriz yönetiminden sorumlu AB Komiseri Janez Lenarcic, AB’nin, Çin’deki Avrupa vatandaşlarının tahliyesini koordine edeceğini duyurdu.

Fransa da, yarın Çin’in Vuhan kentinde bulunan vatandaşlarını tahliye edecek. Hollanda hükümetinin de, vatandaşlarının tahliyesi olasılığını değerlendirdiği bildiriliyor.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Avrupa’ya da yayılan corona virüsü nedeniyle küresel çapta “olağanüstü hâl” ilan edilmesi tartışılıyor.

CORONAVIRUS İLE İLGİLİ İZLEYEBİLECEĞİNİZ VİDEOLAR

sponsorlu bağlantılar

 • 2018'in en fazla ihracat yapan çorapçıları belli oldu

  Tarafından AÇIK 28 Haziran 2019 - 0 Yorumlar

  İHKİB’in evsahipliğinde gerçekleştirilen 2018 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreninde geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracatlarla ödül almaya hak kazanan firmalara plaket verildi.Ödüller platin, altın,gümüş, bronz ve başarı olmak üzere beş kategoride verildi. Gecede 59’u platin, 182’si altın olmak üzere toplamda 2 bin 248 firmaya ödülleri verildi.

 • Çin'deki salgının Türkiye'nin çorap ihracatına etkisi

  Tarafından AÇIK 28 Ocak 2020 - 0 Yorumlar

  Çin’in Wuhan şehrinde 8 Aralık 2019 tarihinde ilk kez rapor edilen o günden bügüne hızla yayılan Coronavirus nedeniyle dünya diken üstünde. Hızla yayılan ve Çin’deki birçok kentte karantina uygulanmasına neden olan salgın nedeniyle 100’den fazla kişi hayatını kaybetti, 5000’e yakın kişi enfekte olmuş durunda. Bu rakamın daha da artmasına kesin gözüyle bakılıyor. Son derece tehlikeli […]

 • Bony Tekstil'den çalışanlarına yılbaşı eğlencesi

  Tarafından AÇIK 23 Aralık 2019 - 0 Yorumlar

  Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Bony Tekstil İşletmeleri, düzenlediği geleneksel yılbaşı programında çalışanlarına unutulmaz bir gece yaşattı.

 • D4S ile burun kapamalı makine pazarında rekabet kızışacak

  Tarafından AÇIK 7 Aralık 2019 - 0 Yorumlar

  29 ülkede faaliyet gösteren, dört kıtada 50 ülkede acenteleri olan uluslararası bir grup olan Stäubli, çorap sektörünün üretim hızını ve işçilik maliyetlerini önemli ölçüde azaltan bir aparat geliştirdi. Çorap makinelerine adapte edilebilen ve çorabın burun kısmını dikerek sonlandıran bu cihaz D4S olarak adlandırılıyor. Cihaz, 31/2 ve 4  1/2 tüm marka çorap makinelerinde kullanılabiliyor.

 • Erbos Çorap/ Suat Öztürk: “Bir Erbos Kültürü olsun istiyorum”

  Tarafından AÇIK 14 Aralık 2019 - 0 Yorumlar

  Erbos Çorap Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, personel eğitimine çok önem verdiklerini söyledi. ÇSD’nin yayın organı Çorapland Dergisine demeç veren Öztürk, iyi bir ekibin ancak iyi bir eğitimle var olacağını belirterek bu amaçla Erbos Çorap çalışanlarına özel danışmanlar eşliğinde pek çok konuda eğitim verildiğini söyledi.

 • Bayrampaşa'da çorap imalathanesinde yangın çıktı

  Tarafından AÇIK 3 Şubat 2020 - 0 Yorumlar

  Bayrampaşa’da Duman İşhanı’nın üst katında faaliyet gösteren Mustafa Nezir’a ait Nzr Textile isimli çorap atölyesinde yangın çıktı. Yangına müdahale sırasında bir itfaiyeci düşerek yaralandı. Yaralı itfaiye eri ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yangın itfaiye ekiplerinin iki saat süren çalışmasıyla söndürüldü.

Kategoriler