Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

ÇSD Başkanı: Dünya çorap ihracatının yaklaşık yüzde 10’unu tek başına karşılıyoruz

Makaleler 14 Aralık 2019

İlker ÖztaşTürk çorap sektörü, üretiminin yaklaşık yüzde 90’ınını ihraç eden dünyanın en büyük tedarikçilerinden. Sektörümüzün geldiği noktaya kısaca baktığımızda, 2 binin üzerinde atölye ve fabrika, yan sanayi ile birlikte yaklaşık 125 bin çalışanı ile yılda 2,5 milyar çiftin üzerinde çorap üreterek başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 130’dan fazla ülkeye yılda yaklaşık 1,1 milyar dolarlık çorap ihraç eden bir sektör görüyoruz.

Çin’in ardından dünyanın en büyük üreticisi ve ihracatçısı konumuna gelen Türkiye, 12 milyar dolarlık çorap ihracatının yaklaşık yüzde 10’ununu tek başına karşılıyor. Bu bizler için büyük bir gurur ve de mutluluk. Öncelikle bu başarıda emeği geçen A’dan Z’ye tüm arkadaşlarımı canı gönülden tebrik etmek istiyorum. İnanıyorum ki, önümüzdeki yıllarda bu başarımız katlanarak artacak.

Bizler de Çorap Sanayicileri Derneği olarak 1996 yılından bu yana, bu amaçlar ve hedefler doğrultusunda çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Hem de vazgeçmeden, hırs ve azimle. Örneğin, üyelerimizin ve sektörümüzün yararına yürüttüğümüz çalışmalarımızda mesleki eğitim bizler için ilk sıralarda yer alıyor. Çünkü sektörümüzün ne yazık ki en önemli sorunlarından biri, nitelikli eleman eksikliği. Bu açığı kapatmak için hızlı meslek edindirme kurslarını başlatma kararı aldık. İSMEK, İHKİB ve İŞKUR ile işbirliğinde Marmara Üniversitesi Tekstil eğitim bölümünün desteğiyle Çorap Makine Operatörü Sertifika Programı için çalışmalara ağırlık verdik. Ayrıca yine İHKİB iş birliği ile Haziran 2015 tarihinde Bakanlık onayı alınarak başlattığımız URGE Projesi başarıyla sonuçlandı. Hatta 18 firmadan oluşan ilk projenin ardından daha yoğun bir ilgiyle 27 firmanın katılımıyla ikinci URGE Projesi’ne 27 Şubat 2019’da start verdik.

Kısacası Türk çorap sektörü ülke ekonomisine katkıda bulunurken, sektörün çatı kuruluşu Çorap Sanayicileri Derneği ’de yapmış olduğu çalışmalarla sektöre değer katıyor ve üretimin artırılmasına katkıda bulunuyor. Yolumuz uzun. Fakat yaptıklarımız, yapacaklarımızın garantisi. Buna emin olabilirsiniz.

Velhasıl, dopdolu bir sayıyla daha karşınızdayız. Özellikle arkadaşlarımızın Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü’nde Çorap Tasarımı ve Aksesuar dersini veren değerli hocamız Öğrt. Gör. Türkan Akgül Er ile yapılan röportaj bir hayli keyifli ve de en önemlisi hayata ve sektörümüze dair güzel mesajlar veriyor. Diğer taraftan yazın sıcaklarını doyasıya yaşadığımız şu günlerde son çorap trendlerine de mutlaka göz atmanızı öneririm.

 

Çorap Sanayicileri Derneği

Yönetim Kurulu Adına Başkan

İlker Öztaş

sponsorlu bağlantılar

 • 2018'in en fazla ihracat yapan çorapçıları belli oldu

  Tarafından AÇIK 28 Haziran 2019 - 0 Yorumlar

  İHKİB’in evsahipliğinde gerçekleştirilen 2018 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreninde geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracatlarla ödül almaya hak kazanan firmalara plaket verildi.Ödüller platin, altın,gümüş, bronz ve başarı olmak üzere beş kategoride verildi. Gecede 59’u platin, 182’si altın olmak üzere toplamda 2 bin 248 firmaya ödülleri verildi.

 • Çin'deki salgının Türkiye'nin çorap ihracatına etkisi

  Tarafından AÇIK 28 Ocak 2020 - 0 Yorumlar

  Çin’in Wuhan şehrinde 8 Aralık 2019 tarihinde ilk kez rapor edilen o günden bügüne hızla yayılan Coronavirus nedeniyle dünya diken üstünde. Hızla yayılan ve Çin’deki birçok kentte karantina uygulanmasına neden olan salgın nedeniyle 100’den fazla kişi hayatını kaybetti, 5000’e yakın kişi enfekte olmuş durunda. Bu rakamın daha da artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 • Bayrampaşa'da çorap imalathanesinde yangın çıktı

  Tarafından AÇIK 3 Şubat 2020 - 0 Yorumlar

  Bayrampaşa’da Duman İşhanı’nın üst katında faaliyet gösteren Mustafa Nezir’a ait Nzr Textile isimli çorap atölyesinde yangın çıktı. Yangına müdahale sırasında bir itfaiyeci düşerek yaralandı. Yaralı itfaiye eri ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yangın itfaiye ekiplerinin iki saat süren çalışmasıyla söndürüldü.

 • Tekstilin merkezi İtalya'da salgın alarmı

  Tarafından AÇIK 24 Şubat 2020 - 0 Yorumlar

  İtalya’daki 150’den fazla coronavirüs vakasının çıkması ülkede tedirginlik yarattı. İtalya’da salgın endişesi olağanüstü tedbirlerin alınmasına neden oldu. Vaka sayısının artması ve ilk ölümün gerçekleşmesi ile birlikte karantina uygulamaları başladı.

 • Salgın nedeniyle üretime ara veren çorap fabrikalarının listesi

  Tarafından AÇIK 20 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  Covid-19 salgını nedeniyle ülkemizdeki birçok firma geçici olarak kapılarını kanattı, çalışanlarını evlerine gönderdi. Çorap sektöründe Ultra Çorap çalışanlarını 30 Mart’a kadar ücretli izin verdi. Bunun dışında Alpin Çorap ve Atel de üretime ara verdi. Ay sonuna kadar üretime ara veren ya da bir kaç güne kadar ara verecek olan firmalar şöyle: Ultra Çorap Alpin Çorap […]

 • Bir yangın haberi de Kapaklı'dan geldi

  Tarafından AÇIK 4 Şubat 2020 - 0 Yorumlar

  Bayrampaşa’daki çorap atölyesi yangının daha dumanı tüterken bir yangın haberi de Tekirdağ Kapaklı’dan geldi. Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde, Yıldız Caddesinde faaliyet gösteren bir çorap atölyesinde yangın çıktı. İki katlı atölyede meydana gelen yangın maddi hasara neden oldu. Elektrik kontağından çıktığı tespit edilen yangın, Tekirdağ itfaiyesinin müdehalesiyle söndürüldü.  

Kategoriler

Socks Importers

 • Gertex USA Inc. / 20 Şubat 2020:
  For more than 60 years, Gertex has partnered with mass-market,...
 • Gina Hosiery Ltd. / 20 Şubat 2020:
  Gina Group is an industry-leading wholesale fashion apparel and accessories...
 • Shalom International Corporation / 20 Şubat 2020:
  Shalom International has been an importer and distributor of fashion...
 • E & E Hosiery, Inc. / 20 Şubat 2020:
  Established in 1994, by Elie Levy, E&E has completed a...
 • HOSIERY CENTER B.V. / 17 Eylül 2019:
  Hosiery Center is an independent “full-service” organization specialized in sales,...