Hoşgeldiniz ziyaretçi! [Kayıt Ol | Giriş yap

Erbos Çorap YKB Suat Öztürk: Türkiye’nin kapasite  artırma ve kalifiye eleman yetiştirmede sorunları var

Haberler 2 Ekim 2021

ÇSD’nin resmi yayın organı Çorapland’e demeç veren Erbos Çorap Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, Türkiye’nin kapasite  artırma ve kalifiye eleman yetiştirmede sorun yaşadığını söyledi. 

Dünya çorap pazarında Türkiye’nin en büyük rakibi olan Çin ile rekabet etmesinin zor olduğunu dile getiren Öztürk, “Ülkemizin Çin’i geride bırakması gibi bir ihtimali yakın gelecekte öngörmüyorum. Fiyat olarak Çin ile aynı oranlarda olsak da Çin, kapasite anlamında bizden çok ilerde. Örneğin, bugün Türkiye’de 1 milyon dolar yatırım yaparak 500 kişiyi istihdam edecek bir tekstil atölyesi kurulabilir ama aynı yatırımla çorap fabrikası kuramazsınız. Çünkü çorap sektörünün makine parkuru çok değerli ve maalesef yerli makine üretilmiyor. Dünyanın ikinci büyük ihracatçısı olmamıza rağmen, bin ve üzerinde makine sayısı olan tesis sayımız iki elin parmağını geçmiyor. Ancak Çin’e bakıldığında bu rakamlar 8 ile 10 bini buluyor. Çünkü Çinliler kendi makinelerini üretebiliyorlar. Dolayısıyla çorap sektörünün küresel ölçekte daha iyi bir konuma gelmesi ve Çin’i geride bırakarak pazar payını genişletebilmesi için kendi makinelerini üretmesi, kalifiye eleman yetiştirmesi ve kapasitesini artırması gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Çorapland, sayı 91

 

sponsorlu bağlantılar

 • ÇSD genel kurulu yapıldı

  Tarafından AÇIK 16 Ekim 2023 - 0 Yorumlar

  Çorap Sanayicileri Derneği (ÇSD) 14. Olağan Genel Kurulu dernek merkezinde gerçekleştirildi. Ender Doğan başkanlığındaki yeni yönetim kurulunda Serdar Bekmezci, Ceyda Özdugancı, Tuğçe İyikülah Arık, Suat Öztürk, Erhan Eligül, Ahmet B. Kıymaz, Niyazi Şahin, Perran Yeşil, Barış Atmaca, Kadir Söylemez, Asım Sağlam, Uğurcan Özerol, Mesut Kopuz, Murat Yayla, Haydar Varol, Şevki Gökler, Berk Limboz, Bektaş Bekmezci, […]

  Socks Importers

  • Duyal Corap Ltd. Sti. 14 Eylül 2020
   Duyal Socks For more than 40 years.We have stock for...
  • Gertex USA Inc. 20 Şubat 2020
   For more than 60 years, Gertex has partnered with mass-market,...
  • Gina Hosiery Ltd. 20 Şubat 2020
   Gina Group is an industry-leading wholesale fashion apparel and accessories...
  • Shalom International Corporation 20 Şubat 2020
   Shalom International has been an importer and distributor of fashion...
  • E & E Hosiery, Inc. 20 Şubat 2020
   Established in 1994, by Elie Levy, E&E has completed a...

  Kategoriler