Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

İHKİB Başkanı: Çorapta hedefimiz 2 milyar dolar ihracat

Haberler 22 Ocak 2020

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, “Türk çorap sanayi geçen yılı 1,1 milyar dolar ihracat ile kapattı. Biz en kısa sürede ihracatta 2 milyar doları yakalamak istiyoruz.” dedi.

İstanbul Hazır Giyim ihracatçilar Birliği (IHKIB) Başkanı Mustafa Gültepe, Çin’den sonra dünyanın ikinci büyük corap ihracatçısı olan Türkiye’nin 2019’da 1.1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirterek hedefin bu rakamı 2 milyar dolara ihracat çıkarmak olduğunu söyledi.

Kalifiye personel eğitimi başladı

Türk çorap ihracatçısının  en önemli sorunlarından biri olan nitelikli işgücü sorunu için önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Gültepe şunları söyledi: “Türkiye  İş Kurumu (ISKUR), Istanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (ISMEK) ve Marmara Universitesinin katılımıyla yürütülen proje ile sektore bir yılda en aza 200 çorap örme operatörü kazandırmayı planlıyoruz.  Her ay düzenlenen kurslarda gençler bu mesleği tüm ayrıntılarıyla öğreniyor. Kurs süresince harçlık ve eğitmen ücretlerini ISKUR üstleniyor. İş başında eğitim programı kapsaminda 6 aya kadar günlük ücretleri ve genel sağlık sigortaları da ISKUR tarafından karşılanacak. Her dönemde 20 kursiyerin katılacağı egitim program, ISMEK’in Güngören yerleşkesinde özel olarak hazırlanan sınıfta gerçekleştirilecek. Marmara Üniversitesinin de eğitmen destegi verecegi kursun eğitim makineleri, yemek ve yol harçlığı gibi giderieri Çorap Sanayicileri Dernegi (CSD) tarafından karsılanacak, 224 saatlik kurs programı iHKIB Egitim Vakfi tarafından hazırlandı.

Programa katılacak kursiyerler, 16 yaşını tamamlamış adaylar arasından sınav ve mülakatla belirleniyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi

sponsorlu bağlantılar

 • 2018'in en fazla ihracat yapan çorapçıları belli oldu

  Tarafından AÇIK 28 Haziran 2019 - 0 Yorumlar

  İHKİB’in evsahipliğinde gerçekleştirilen 2018 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreninde geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracatlarla ödül almaya hak kazanan firmalara plaket verildi.Ödüller platin, altın,gümüş, bronz ve başarı olmak üzere beş kategoride verildi. Gecede 59’u platin, 182’si altın olmak üzere toplamda 2 bin 248 firmaya ödülleri verildi.

 • Çin'deki salgının Türkiye'nin çorap ihracatına etkisi

  Tarafından AÇIK 28 Ocak 2020 - 0 Yorumlar

  Çin’in Wuhan şehrinde 8 Aralık 2019 tarihinde ilk kez rapor edilen o günden bügüne hızla yayılan Coronavirus nedeniyle dünya diken üstünde. Hızla yayılan ve Çin’deki birçok kentte karantina uygulanmasına neden olan salgın nedeniyle 100’den fazla kişi hayatını kaybetti, 5000’e yakın kişi enfekte olmuş durunda. Bu rakamın daha da artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 • Bony Tekstil'den çalışanlarına yılbaşı eğlencesi

  Tarafından AÇIK 23 Aralık 2019 - 0 Yorumlar

  Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Bony Tekstil İşletmeleri, düzenlediği geleneksel yılbaşı programında çalışanlarına unutulmaz bir gece yaşattı.

 • D4S ile burun kapamalı makine pazarında rekabet kızışacak

  Tarafından AÇIK 7 Aralık 2019 - 0 Yorumlar

  29 ülkede faaliyet gösteren, dört kıtada 50 ülkede acenteleri olan uluslararası bir grup olan Stäubli, çorap sektörünün üretim hızını ve işçilik maliyetlerini önemli ölçüde azaltan bir aparat geliştirdi. Çorap makinelerine adapte edilebilen ve çorabın burun kısmını dikerek sonlandıran bu cihaz D4S olarak adlandırılıyor. Cihaz, 31/2 ve 4  1/2 tüm marka çorap makinelerinde kullanılabiliyor.

 • Erbos Çorap/ Suat Öztürk: “Bir Erbos Kültürü olsun istiyorum”

  Tarafından AÇIK 14 Aralık 2019 - 0 Yorumlar

  Erbos Çorap Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, personel eğitimine çok önem verdiklerini söyledi. ÇSD’nin yayın organı Çorapland Dergisine demeç veren Öztürk, iyi bir ekibin ancak iyi bir eğitimle var olacağını belirterek bu amaçla Erbos Çorap çalışanlarına özel danışmanlar eşliğinde pek çok konuda eğitim verildiğini söyledi.

 • Bayrampaşa'da çorap imalathanesinde yangın çıktı

  Tarafından AÇIK 3 Şubat 2020 - 0 Yorumlar

  Bayrampaşa’da Duman İşhanı’nın üst katında faaliyet gösteren Mustafa Nezir’a ait Nzr Textile isimli çorap atölyesinde yangın çıktı. Yangına müdahale sırasında bir itfaiyeci düşerek yaralandı. Yaralı itfaiye eri ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yangın itfaiye ekiplerinin iki saat süren çalışmasıyla söndürüldü.

Kategoriler