Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Giriş yap

İHKİB Başkanı: Çorapta hedefimiz 2 milyar dolar ihracat

Haberler 22 Ocak 2020

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, “Türk çorap sanayi geçen yılı 1,1 milyar dolar ihracat ile kapattı. Biz en kısa sürede ihracatta 2 milyar doları yakalamak istiyoruz.” dedi.

İstanbul Hazır Giyim ihracatçilar Birliği (IHKIB) Başkanı Mustafa Gültepe, Çin’den sonra dünyanın ikinci büyük corap ihracatçısı olan Türkiye’nin 2019’da 1.1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirterek hedefin bu rakamı 2 milyar dolara ihracat çıkarmak olduğunu söyledi.

Kalifiye personel eğitimi başladı

Türk çorap ihracatçısının  en önemli sorunlarından biri olan nitelikli işgücü sorunu için önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Gültepe şunları söyledi: “Türkiye  İş Kurumu (ISKUR), Istanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (ISMEK) ve Marmara Universitesinin katılımıyla yürütülen proje ile sektore bir yılda en aza 200 çorap örme operatörü kazandırmayı planlıyoruz.  Her ay düzenlenen kurslarda gençler bu mesleği tüm ayrıntılarıyla öğreniyor. Kurs süresince harçlık ve eğitmen ücretlerini ISKUR üstleniyor. İş başında eğitim programı kapsaminda 6 aya kadar günlük ücretleri ve genel sağlık sigortaları da ISKUR tarafından karşılanacak. Her dönemde 20 kursiyerin katılacağı egitim program, ISMEK’in Güngören yerleşkesinde özel olarak hazırlanan sınıfta gerçekleştirilecek. Marmara Üniversitesinin de eğitmen destegi verecegi kursun eğitim makineleri, yemek ve yol harçlığı gibi giderieri Çorap Sanayicileri Dernegi (CSD) tarafından karsılanacak, 224 saatlik kurs programı iHKIB Egitim Vakfi tarafından hazırlandı.

Programa katılacak kursiyerler, 16 yaşını tamamlamış adaylar arasından sınav ve mülakatla belirleniyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi

sponsorlu bağlantılar

 • 2018'in en fazla ihracat yapan çorapçıları belli oldu

  Tarafından AÇIK 28 Haziran 2019 - 0 Yorumlar

  İHKİB’in evsahipliğinde gerçekleştirilen 2018 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreninde geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracatlarla ödül almaya hak kazanan firmalara plaket verildi.Ödüller platin, altın,gümüş, bronz ve başarı olmak üzere beş kategoride verildi. Gecede 59’u platin, 182’si altın olmak üzere toplamda 2 bin 248 firmaya ödülleri verildi.

 • Pamuk ipliğine gelen zam hazır giyimcileri ve çorapçıları endişelendiriyor

  Tarafından AÇIK 2 Şubat 2021 - 0 Yorumlar

  Ocak 2021 itibariyle iplik piyasasında gündem hammadde tedariki ve artan fiyatlar. İç piyasada ipliğe çok ihtiyaç olduğu ve ihracatının kota ile engellenmesi gerektiği yönünde talepler dile getirilmeye başlandı. Bir diğer endişe ise pamuk ipliği fiyatlarının yükselmesi.

 • Tekstilcilerden iplik ithalatında ek verginin kaldırılması çağrısı

  Tarafından AÇIK 11 Kasım 2021 - 0 Yorumlar

  Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründeki 18 birlik ve dernek, hammadde fiyatlarındaki olağanüstü artışa işaret ederek pamuk ve pamuk ipliği ihracatına gözetim uygulanması; iplik ithalatında ise ek verginin kaldırılması çağrısı yaptı.

 • HMS Çorap Genel Müdürü Gürsel Yetişoğlu'ndan yeni video

  Tarafından AÇIK 2 Ekim 2021 - 0 Yorumlar

  HMS Çorap Genel Müdürü Gürsel Yetişoğlu, elektrik zamlarının sektörde yarattığı sıkıntıları içeren videosundan sonra ikinci bir video daha yayınladı. Usta bu kez fason fiyatlarını gündemine aldı. Videoyu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10226515268136639&id=1493433626

 • Türkiye'nin en büyük çorapçıları

  Tarafından AÇIK 7 Aralık 2017 - 0 Yorumlar

  İSO 1000 Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesine göre Türkiye’nin en büyük çorapçısı Penti Çorap San. ve Tic. A.Ş. 2016 rakamlarıyla üretimden kaynaklı net satışı 192 milyon TL olan Penti Türkiye’nin en büyük çorap üreticisidir. Çorap sanayinin Penti’den sonra gelen en büyük ikinci şirketi ise 179 milyon TL net satış rakamıyla Beks Çorap ve İç Giyim […]

  Socks Importers

  • Duyal Corap Ltd. Sti. 14 Eylül 2020
   Duyal Socks For more than 40 years.We have stock for...
  • Gertex USA Inc. 20 Şubat 2020
   For more than 60 years, Gertex has partnered with mass-market,...
  • Gina Hosiery Ltd. 20 Şubat 2020
   Gina Group is an industry-leading wholesale fashion apparel and accessories...
  • Shalom International Corporation 20 Şubat 2020
   Shalom International has been an importer and distributor of fashion...
  • E & E Hosiery, Inc. 20 Şubat 2020
   Established in 1994, by Elie Levy, E&E has completed a...

  Kategoriler