Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Giriş yap

İHKİB Başkanı: Çorapta hedefimiz 2 milyar dolar ihracat

Haberler 22 Ocak 2020

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, “Türk çorap sanayi geçen yılı 1,1 milyar dolar ihracat ile kapattı. Biz en kısa sürede ihracatta 2 milyar doları yakalamak istiyoruz.” dedi.

İstanbul Hazır Giyim ihracatçilar Birliği (IHKIB) Başkanı Mustafa Gültepe, Çin’den sonra dünyanın ikinci büyük corap ihracatçısı olan Türkiye’nin 2019’da 1.1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirterek hedefin bu rakamı 2 milyar dolara ihracat çıkarmak olduğunu söyledi.

Kalifiye personel eğitimi başladı

Türk çorap ihracatçısının  en önemli sorunlarından biri olan nitelikli işgücü sorunu için önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Gültepe şunları söyledi: “Türkiye  İş Kurumu (ISKUR), Istanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (ISMEK) ve Marmara Universitesinin katılımıyla yürütülen proje ile sektore bir yılda en aza 200 çorap örme operatörü kazandırmayı planlıyoruz.  Her ay düzenlenen kurslarda gençler bu mesleği tüm ayrıntılarıyla öğreniyor. Kurs süresince harçlık ve eğitmen ücretlerini ISKUR üstleniyor. İş başında eğitim programı kapsaminda 6 aya kadar günlük ücretleri ve genel sağlık sigortaları da ISKUR tarafından karşılanacak. Her dönemde 20 kursiyerin katılacağı egitim program, ISMEK’in Güngören yerleşkesinde özel olarak hazırlanan sınıfta gerçekleştirilecek. Marmara Üniversitesinin de eğitmen destegi verecegi kursun eğitim makineleri, yemek ve yol harçlığı gibi giderieri Çorap Sanayicileri Dernegi (CSD) tarafından karsılanacak, 224 saatlik kurs programı iHKIB Egitim Vakfi tarafından hazırlandı.

Programa katılacak kursiyerler, 16 yaşını tamamlamış adaylar arasından sınav ve mülakatla belirleniyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi

sponsorlu bağlantılar

  Socks Importers

  • Duyal Corap Ltd. Sti. 14 Eylül 2020
   Duyal Socks For more than 40 years.We have stock for...
  • Gertex USA Inc. 20 Şubat 2020
   For more than 60 years, Gertex has partnered with mass-market,...
  • Gina Hosiery Ltd. 20 Şubat 2020
   Gina Group is an industry-leading wholesale fashion apparel and accessories...
  • Shalom International Corporation 20 Şubat 2020
   Shalom International has been an importer and distributor of fashion...
  • E & E Hosiery, Inc. 20 Şubat 2020
   Established in 1994, by Elie Levy, E&E has completed a...

  Kategoriler