Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Giriş yap

İTO’da çorap sektörü konuşuldu

Haberler 3 Şubat 2022

İTO Örme Kumaş, Çorap ve Trikotaj Meslek Komitesi’nin düzenlediği toplantıya katılan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan sektörün sorunları hakkında da bilgi aldı, sektör temsilcilerinin taleplerini dinledi.

İstanbul Ticaret Odası Örme Kumaş, Çorap ve Trikotaj Meslek Komitesi’nin toplantısında, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, sektör temsilcileriyle bir araya geldi. İTO Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Polat’ın katıldığı toplantıda, alınan son ekonomik önlemler hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan; sektörün, sanayinin durumu ve sorunları hakkında bilgi aldı.

Toplantıda konuşan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Polat, uluslararası moda eğilimlerinin takip edilmesi ve kadınların her geçen gün daha fazla çalışma hayatının içinde yer almasıyla giysi, çorap, ayakkabı ve aksesuar kullanımında çeşitliliğin arttığını belirtti. Polat, Türkiye’de hazır giyim sektörünün gelişimine paralel şekilde çorap sanayinin de geliştiğini, yıllar içerisinde modern teknoloji ve üretim kapasitesiyle başarılı bir ihracat performansı yakalandığını söyledi.
 
Ocak-eylül döneminde Türkiye’den yaklaşık 931 milyon dolarlık çorap ihraç edildiğini belirten Polat, 2020 yılının aynı dönemine göre ihracatta yaklaşık yüzde 30 oranında artış olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Ürünlerimize olan talepte Avrupa ülkeleri ön plana çıkıyor. Bu dönemde en fazla çorap ihracatı gerçekleştirdiğimiz ülkeler; Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda ve İspanya olarak sıralanıyor. İnanıyorum ki, yakın zamanda çorap sektörü, mevcut başarılarının çok daha üzerine çıkacak.”

MAKİNA OPERATÖRÜ KURSU GELİYOR
 
İTO Örme Kumaş, Çorap ve Trikotaj Meslek Komitesi üyeleri ise hamilik görevlerini yaptıkları İTO Beylikdüzü OSB Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’ne bir çorap atölyesi kazandırdıkları bilgisini verdi. Komite üyeleri, ayrıca yakın zamanda makina operatörü kursu açmayı hedeflediklerini söyledi.
 
YEŞİL FABRİKALARA HAZIRIZ
 
Çorap Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Serdar Bekmezci de hazır giyim sektörünün 20.33 milyar dolarlık ihracatla Türkiye ihracatının yüzde 9’unu gerçekleştirdiğini belirtti. Bekmezci, çorap sektörünün, sıfır karbon salınımı ve yeşil fabrikalar oluşturma konusunda da hızla hazırlandığını söyledi.
 
HEP BERABER DAHA İYİYE
 
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, sektör temsilcilerinin görüşlerini aldıktan sonra yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çorap üretiminde çok hızlı büyüdüğünü belirtti. Gürcan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çorap sektörü; üretim kapasitesi, yüksek teknolojisi, inovasyon ve tasarım kabiliyeti, dinamik girişimcileri ve insan kaynağı ile dünya üretim ve ihracatında önemli bir yere sahip. İmalat kapasitesi günde 3 vardiya üzerinden yıllık yaklaşık 2 milyar çifte ulaşabiliyor. Bu, çok ciddi bir rakam. Çorap üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada yer alan sektörümüzü hep beraber daha yükseğe çıkartacağımıza inanıyorum.”

SEKTÖRDEN ÖNERİLER
 
Sektör temsilcilerinin, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’a ilettiği talep ve öneriler şöyle:
 
* Üretim yapanların elektrik maliyeti arttı. Devlet bunun için tüketilen elektrik miktarı kadar kredi verilmesini sağlayabilir mi?
 
* Kur korumalı TL mevduatı uygulaması ile ihracatçı, döviz gelirinin yüzde 25’ini TL’ye çevirmek zorunda. Özel bankaların verdiği kredi limitleri çok düşük.
 
* Kamu bankaları TL ile kredi veriyor ama dövize çevirmiyor. Döviz olarak ödeme yapması gereken ihracatçı bu konuda zorlanıyor.
 
* Çorap makinaları İtalya’dan ithal ediliyor. Tekstil sektöründe yerli makinaya da ihtiyaç var. Makinaların Türkiye’de üretimi, sektörün birinci konusu olmalı. Bunun için destek ve teşvikler artırılmalı.

HABERİN TAMAMINI OKU: https://www.itohaber.com/haber/sektorel/221045/uretimde_dunya_ikincisi_turkiye_corapta_performansi_daha_da_yukseltecek.html

sponsorlu bağlantılar

 • 2018'in en fazla ihracat yapan çorapçıları belli oldu

  Tarafından AÇIK 28 Haziran 2019 - 0 Yorumlar

  İHKİB’in evsahipliğinde gerçekleştirilen 2018 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreninde geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracatlarla ödül almaya hak kazanan firmalara plaket verildi.Ödüller platin, altın,gümüş, bronz ve başarı olmak üzere beş kategoride verildi. Gecede 59’u platin, 182’si altın olmak üzere toplamda 2 bin 248 firmaya ödülleri verildi.

 • Pamuk ipliğine gelen zam hazır giyimcileri ve çorapçıları endişelendiriyor

  Tarafından AÇIK 2 Şubat 2021 - 0 Yorumlar

  Ocak 2021 itibariyle iplik piyasasında gündem hammadde tedariki ve artan fiyatlar. İç piyasada ipliğe çok ihtiyaç olduğu ve ihracatının kota ile engellenmesi gerektiği yönünde talepler dile getirilmeye başlandı. Bir diğer endişe ise pamuk ipliği fiyatlarının yükselmesi.

 • Tekstilcilerden iplik ithalatında ek verginin kaldırılması çağrısı

  Tarafından AÇIK 11 Kasım 2021 - 0 Yorumlar

  Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründeki 18 birlik ve dernek, hammadde fiyatlarındaki olağanüstü artışa işaret ederek pamuk ve pamuk ipliği ihracatına gözetim uygulanması; iplik ithalatında ise ek verginin kaldırılması çağrısı yaptı.

 • HMS Çorap Genel Müdürü Gürsel Yetişoğlu'ndan yeni video

  Tarafından AÇIK 2 Ekim 2021 - 0 Yorumlar

  HMS Çorap Genel Müdürü Gürsel Yetişoğlu, elektrik zamlarının sektörde yarattığı sıkıntıları içeren videosundan sonra ikinci bir video daha yayınladı. Usta bu kez fason fiyatlarını gündemine aldı. Videoyu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10226515268136639&id=1493433626

 • Türkiye'nin en büyük çorapçıları

  Tarafından AÇIK 7 Aralık 2017 - 0 Yorumlar

  İSO 1000 Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesine göre Türkiye’nin en büyük çorapçısı Penti Çorap San. ve Tic. A.Ş. 2016 rakamlarıyla üretimden kaynaklı net satışı 192 milyon TL olan Penti Türkiye’nin en büyük çorap üreticisidir. Çorap sanayinin Penti’den sonra gelen en büyük ikinci şirketi ise 179 milyon TL net satış rakamıyla Beks Çorap ve İç Giyim […]

  Socks Importers

  • Duyal Corap Ltd. Sti. 14 Eylül 2020
   Duyal Socks For more than 40 years.We have stock for...
  • Gertex USA Inc. 20 Şubat 2020
   For more than 60 years, Gertex has partnered with mass-market,...
  • Gina Hosiery Ltd. 20 Şubat 2020
   Gina Group is an industry-leading wholesale fashion apparel and accessories...
  • Shalom International Corporation 20 Şubat 2020
   Shalom International has been an importer and distributor of fashion...
  • E & E Hosiery, Inc. 20 Şubat 2020
   Established in 1994, by Elie Levy, E&E has completed a...

  Kategoriler